„Czarna Godzina”

„Czarna Godzina” to bardzo ciekawa, mrożąca krew w żyłach książka z serii E. Hunter „Wojownicy”. Opowiada o kotach, które przeżywają niesamowite
przygody.
W tym tomie Bicz dostaje od Tygrysiej Gwiazdy propozycję nie do odrzucenia: ma pomóc mu w zniszczeniu klanów. Bicz się na to godzi i razem z Klanem
Cienia i swoją załogą atakują klany przy czterech drzewach: Klan Wiatru i Klan
Pioruna, które współpracują.

Czy klanom uda się przetrwać? Czy Tygrysia Gwiazda i Bicz zapanują nad klanami? Czy Ognista Gwiazda pokona wszystkich i jak zawsze wygra?
Tego dowiecie się po przeczytaniu „Czarnej Godziny”, a ja bardzo polecam wam tę lekturę.

Zuzia Pieńko, klasa VI

„Prima Aprilis, Sigge”

Książka „Prima Aprilis, Sigge’’ szwedzkiej autorki Lin Hallberg jest powieścią dla dzieci opowiadającą o przygodach kucyka Sigge i jego opiekunki Eliny.

Akcja dzieje się na szwedzkiej wsi wśród lasów i zieleni. Ilustracje do książki są jednak czarno-białe i jest ich niewiele.

W stajni, gdzie mieszka Sigge, panuje ciepła atmosfera. Elina marzy o obozie jeździeckim. Mogłaby wtedy spędzić cały tydzień ze swoim ulubionym konikiem. Jej marzenie się spełnia. W tym czasie w stadninie rodzi się nowe źrebię, a dziewczynka pragnie wymyślić dla niego imię.

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom koni. Powieść jest niezwykle interesująca, pełna niespodzianek i pozytywnych wydarzeń. Wprawia czytelników w radosny nastrój i nie pozwala się nudzić.

Nina Kozerska, klasa IV

,,Pan Samochodzik i Winnetou”

Czy uda się zapobiec rozebraniu zamku oraz odzyskać skradzione rzeczy? Możesz przeczytać tę książkę i się o tym przekonać!

,,Pan Samochodzik i Winnetou” Zbigniewa Nienackiego to książka, której główną problematyką jest chronienie zabytkowego zamku przed rozbiórką oraz ochrona mazurskiej przyrody, a także odgadywanie różnych zagadek.

Głównym bohaterem jest pan Tomasz, zwany również – przez jego dziwny samochód – panem Samochodzikiem. Pan Tomasz jedzie na Mazury w sprawach służbowych. Zapoznaje się z różnymi osobami, w tym z Winnetou. Nie  jest to jednak Winnetou z powieści Karola Maya. Jego przezwisko wzięło się stąd, że człowiek ten mieszka w lesie i zachowuje się jak Indianin.

Język książki ,,Pan Samochodzik” zawiera wiele archaizmów, czyli słów, które wyszły z użytku, ponieważ ta książka została napisana dawno temu. Jej wydania są różne. Ja osobiście polecam taką, jaką umieściłam na zdjęciach – Wydawnictwa Siedmioróg. Okładka nawiązuje do treści i jest ciekawa. Książka nie zawiera ilustracji, jest dosyć trwała, bo ma twardą okładkę.

Bardzo mi się podoba ta książka, choć ma czasami nudne fragmenty. Warto jednak czytać dalej, bo opowieść może zaskoczyć ciekawymi zdarzeniami. Bardzo polecam tę lekturę, szczególnie jeżeli ktoś lubi literaturę detektywistyczną. Książka ta jest bardzo wciągająca, można ją przeczytać jednym tchem. 

Danusia Zarzycka, klasa VI


„Twierdza Aniołów”

Autorką  „Twierdzy aniołów” jest Małgorzata Nawrocka – 57-letnia pisarka i poetka.

Książka opowiada o trzech przyjaciołach: Zielonkawym, Różowym i Srebrzystym. Przyjaciele chodzą do sześćdziesiątej pierwszej klasy razem z prymusem, Złotym. W anielskiej szkole uczą się na aniołów stróżów. 

Przez liczne wybryki Zielonkawemu grozi wydalenie z akademii. Z czasem odkrywa on mroczny sekret Złotego. Zostaje także powołany do służby Maryi razem z kandydatem na anioła, Przezroczystym.

Czy razem uda im się uchronić Złotego przed złem, które go ogarnia? Jeśli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Bardzo polecam.

Helena Brzezińska, klasa VI

„Tonia z Glimmerdalen”

Tonia jest dziewięcioletnią dziewczynką mieszkającą w norweskiej górskiej dolinie. Ma burze rudych kędziorków, jej tata jest rolnikiem, a jej mama jest oceanografką. Tonia ma mewę o imieniu Geir i kocha jeździć na nartach. Dziewczynka, nazywana przez mieszkańców doliny ,,małą łobuziarą’’, uważa, że w życiu liczy się szybkość i wiara w siebie. Tonia jest jedynym dzieckiem w Glimmerdalen do czasu aż do jej doliny przyjeżdża trójka przybyszów. Po burzliwym początku w końcu się zaprzyjaźniają. W Glimmerdalen jest spokojnie, Tonia spędza całe dnie ze swoimi nowymi przyjaciółmi. Pewnego słonecznego dnia życie dziewczynki zostaje zakłócone przez wypadek jej ojca chrzestnego Gunnvalda i wydarzenia, które potem następują. Po wypadku do Glimmerdalen przyjeżdża tajemnicza bardzo wysoka kobieta z wielkim psem. Okazuje się, że ma na imię Haidi i jest córką jednego z bohaterów, a do tego ma zamiary, które nie podobają się Toni.

Czy Toni uda się powstrzymać Haidi przed jej niecnymi planami? Czy Gunnvald wyzdrowieje? Dowiedzcie się sami!

Bardzo polecam książkę „Tonja z Glimmerdalen” na długie zimowe wieczory spędzone w fotelu pod ciepłym kocem i z kubkiem gorącej czekolady.

Lidia Izdebska, klasa VI

Czy Hobbit przeżyje?

Autorem powieści fantastycznej „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest J.R.R. Tolkien.

Książka opisuje przygody Hobbita, krasnoludów i Gandalfa podczas podróży do Samotnej Góry. Głównym bohaterem jest hobbit Bilbo, który spokojnie mieszka w swojej norce. Nagle jego życie obraca się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy do jego domu przychodzą krasnoludy i Bilbo dostaje propozycję nie do odrzucenia.

Książka jest pisana prozą, nie posiada prawie żadnych ilustracji. Ma miękką okładkę i jest wielkości połowy kartki A4.
Słabą stroną mojego wydania książki jest to, że bardzo łatwo się zamyka.

Powieść jest ciekawa i opisuje niesamowite przygody, ale uważam, że niektóre fragmenty są nudne i nie powinny być zapisane w książce, a raczej znaleźć się w filmie.

Polecam książkę, jeżeli ktoś lubi skomplikowane teksty.

Tomasz Góralski, klasa VI